LOREM IPSUM DOLOR

Telefon: +48 22 870 39 38 | Mail: hermes@hermes-travel.pl

GRUZJA - ARMENIA
NAJSTARSZE ŚLADY WIARY - 10 DNI

4590 zł 70 USD

Najstarsze ślady wiary

Wymarzona pielgrzymka? Gruzja skrywa wiele świętych miejsc

Gruzja wydaje się Polakom bardzo egzotycznym kierunkiem. Jednak wbrew pozorom mamy wiele wspólnego – Gruzini również są niezwykle uduchowionym narodem, który rozumie polską tradycję. Ponadto, Gruzini są niezwykle gościnni, o czym przekonują się wszyscy pielgrzymi wyruszający w drogę. Nie musisz jednak martwić się o zakwaterowanie – wszystko znajduje się w cenie wyprawy. Nasze pielgrzymki dopięte są na ostatni guzik – w przeciwnym wypadku nie cieszyłyby się tak dużą popularnością, prawda?

Pielgrzymka to niezwykłe przeżycie duchowe

Gruzja to liczne tereny górzyste, pełne malowniczych szlaków, jednak wiąże się to z faktem, że na większych wysokościach pogoda potrafi spłatać figle. Spokojnie, nasi pielgrzymi otrzymują odpowiednią wiedzę i wskazówki, jak przygotować się na taką wyprawę. Ostatecznie to sama przyjemność! Do tego plaże nad Morzem Czarnym – krajobraz tego kraju jest niezwykle różnorodny. A przy tym, to miejsce wielu wypraw o charakterze duchowym. Pielgrzymki to bardzo popularne w Gruzji.

 

Marzy Ci się pierwsza pielgrzymka? Gruzja to doskonały wybór. To kraj wielu niezwykle starych miejsc kultu, w tym wielu klasztorów i świątyń. To także niezwykle przyjaźni turystom ludzie. Naprawdę nie masz się czego obawiać – to podróż, w którą może się wybrać zarówno doświadczona osoba, jak i taka, dla której będzie to pierwsze tego typu przeżycie. Taką podróż, z ludźmi pełnymi wiary i pasji, zapamiętasz do końca swojego życia.

TRASA

Tbilisi – Sanahin – Hagbpat – Khor Virap – Noravank – Eczmiadzyn – Geghard – Erewań – Kazbegi – Mtskheta – Batumi – plaża w Batumi – Kutaisi

TERMIN

10 dni

PROGRAM PIELGRZYMKI

1 DZIEŃ: WYLOT

Zbiórka na Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie przy Kaplicy Lotniskowej, spotkanie z przedstawicielem biura, Msza św., odprawa bagażowa. Wylot do Kutaisi. Po przylocie przejazd do hotelu w okolicach Kutaisi, zakwaterowanie, gorąca obiadokolacja, nocleg.

2 DZIEŃ: TBILISI

Po śniadaniu całodzienny spacer po TBILISI – stolicy Gruzji i jednym z najstarszych miast na świecie. Zwiedzanie: starego miasta, świątyni Metechi, Wielkiej Synagogi, słynnych tbiliskich łaźni siarkowych, zameku Narikała – skąd rozpościera się piękna panorama miasta, katedry Sioni, cerkwi Anczischati, Gruzińskiego Muzeum Narodowego, spacer aleją Szoty Rustaweliego (gruzińskiego wieszcza). Msza Św. w polskim kościele św. Piotra i Pawła, w którym Święty Jan Paweł II złożył swoją wizytę w 1999 roku. W dalszej kolejności wieczór gruziński z obiadokolacją przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki. Przyjazd do hotelu w Tibilisi, zakwaterowanie, nocleg.

3 DZIEŃ: SANAHIN - HAGHPAT

Po śniadaniu przekroczenie granicy gruzińsko – armeńskiej. Przejazd do SANAHIN i HAGHPAT – klasztorów z X-XIII w. Wieczorem przyjazd do hotelu w okolicach Erewania, zakwaterowanie (3 noce), gorąca obiadokolacja, nocleg.

4 DZIEŃ: KHOR VIRAP - ARARAT - NORAVANK

Po śniadaniu zwiedzanie klasztoru Kościoła Ormiańskiego KHOR VIRAP, związanego z Grzegorzem Oświecicielem, który wprowadził chrześcijaństwo w Armenii. Na trasie widok na świętą górę ARARAT – miejsce spoczynku Arki Noego. W drugiej części dnia przejazd do NORAVANK – zwiedzanie przepięknie położonego wśród skał klasztoru oraz pobliskiej jaskini, gdzie archeolodzy odkryli wytwórnię win sprzed 6000 lat oraz najstarszy na świecie, skórzany but sprzed blisko 5500 lat. Na koniec wizyta w wytwórni słynnego ormiańskiego koniaku. Wieczorem powrót do hotelu, gorąca obiadokolacja, nocleg.

5 DZIEŃ: ECZMIADZYN - GERGHARD

Po śniadaniu przejazd do duchowej stolicy Armenii ECZMIADZYN – „ormiańskiego” Watykanu. Zwiedzanie kościołów 3 dziewic z ważnymi relikwiami. W drugiej części dnia przejazd do GERGHARD – zwiedzanie zespołu klasztorów z IV wieku, wykutych w skale. Prawdopodobne miejsce spoczynku św. Andrzeja i św. Jana. Przechowywana jest tutaj także Włócznia Przeznaczenia, którą rzymski legionista Kasjusz przebił ciało Jezusa Chrystusa. Wieczorem powrót do hotelu, gorąca obiadokolacja, nocleg.

6 DZIEŃ: EREWANIA

Po śniadaniu przejazd do EREWANIA – jednej z najstarszych stolic świata. W programie dnia zwiedzanie miasta: Muzeum Manuskryptów Matenadaran, gdzie przechowywana jest pierwsza Biblia napisana w języku armeńskim, Muzeum Historii Powstania Erewania, wytwórnia brandy z pokazem procesu destylacji, degustacja smaków wieloletniego wina i słynnej brandy „Noego”. Wieczorem przyjazd do hotelu w okolicach Tbilisi, zakwaterowanie (2 noce), gorąca obiadokolacja, nocleg.

7 DZIEŃ: KAZBEGI - MTSKHETA

Po śniadaniu przejazd do KAZBEGI, najpopularniejszego miasta na Drodze Wojennej, położonego u podnóża drzemiącego wulkanu Kazbek (5047 m n.p.m.). W drugiej części dnia przejazd do MTSKHETA, dawnej stolicy Gruzji, miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie wznoszącego się nad miastem kościoła Dżwari (VI/VII w.), katedry Sweti Cchoweli (XI w.) i klasztoru św. Nino. Wieczorem powrót do hotelu, gorąca obiadokolacja, nocleg.

8 DZIEŃ: BATUMI

Po śniadaniu przejazd do BATUMI – najpiękniejszego miasta Gruzji, stolicy rejonu Adżarii, malowniczo położonej nad Morzem Czarnym. Zwiedzanie ogrodu botanicznego usytuowanego na wzgórzach. Spacer po sławnym nadmorskim bulwarze i plaży. Wieczorem przyjazd do hotelu w Batumi, zakwaterowanie (2 noce), gorąca obiadokolacja, nocleg.

9 DZIEŃ: BATUMI

Po śniadaniu całodzienny wypoczynek na plaży w BATUMI. Wieczorem gorąca obiadokolacja, nocleg.

10 DZIEŃ: KUTAISI - WYLOT

Po śniadaniu zwiedzanie KUTAISI (jeśli godziny przelotu nie ulegną zmianie) – jednego z najstarszych miast na świecie. Zwiedzanie monastyru Gelati, wpisanego na listę UNESCO oraz Jaskini Prometeusza, słynącej z ciekawych form stalaktytów i stalagmitów, jednej z najpiękniejszych w Gruzji; czas wolny na zakupy. Późnym popołudniem przejazd na lotnisko, odprawa bagażowa. Wylot do Polski, po przylocie zakończenie pielgrzymki.

CENA

od 4600 zł + 70 usd

ZAPYTAJ NAS O TĘ PIELGRZYMKĘ