LOREM IPSUM DOLOR

Telefon: +48 22 870 39 38 | Mail: hermes@hermes-travel.pl

BUŁGARIA
CZARNOMORSKIE IKONY I MONASTYRY - 8 DNI

2990 zł 80 EURO

Czarnomorskie ikony i monastyry

TRASA

Sofia – Rylski Monastyr – Sandanski – Płowdiw- Neseber – Słoneczny Brzeg (2 dni wypoczynku nad morzem) – Weliko Tyrnowo – Arbanasi

TERMIN

8 dni

PROGRAM PIELGRZYMKI

1 DZIEŃ: PRZYLOT

Przylot do Sofii. Zwiedzanie z przewodnikiem: Sobór Aleksandra Newskiego- największa na Półwyspie Bałkańskim świątynia, mogąca pomieścić do pięciu tysięcy osób. Wznoszona była przez około trzydzieści lat począwszy od 1880 r. i wzorowana na neobizantyjskich świątyniach rosyjskich, Cerkiew Rosyjska Św. Mikołaja, Rotunda Św. Jerzego, cerkiew Św. Petka Samardzijska, Cerkiew Św. Niedziela- znana z pięknego rzeźbionego w drewnie ołtarza oraz nieudanego zamachu na Cara Borysa III, do którego miało dojść przed świątynią. Obiadokolacja nocleg.

2 DZIEŃ: SANDANSKI

Śniadanie. Przejazd do Klasztoru Rylskiego – największego i najpiękniejszego w Bułgarii. Ściany głównej cerkwi pokryte są freskami, a jej kopuła i białe mury na tle wspaniałych górskich szczytów wyglądają baśniowo. Zwiedzanie klasztoru i muzeum. Wieczorem przyjazd do SANDANSKI – znany kurort w Bułgarii, miejsce, gdzie urodził się Spartacus - tracki gladiator, przywódca zbiegłych niewolników. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w hotelu.

3 DZIEŃ: PŁOWDIW

Śniadanie. Przejazd do PŁOWDIW – drugie co do wielkości miasto w Bułgarii i jedno z najstarszych w Europie, wybrane Europejską Stolicą Kultury w 2019 roku - zwiedzanie starej części miasta: cerkiew Św. Św.Konstantyna i Heleny, cerkiew „Zaśnięcie Matki Bożej”, Teatr Antyczny, Kościół katolicki Św. Ludwika, Meczet Dżumaja. Następnie udamy się do Klasztoru Baczkowskiego – drugi co do wielkości oraz ważności monastyr w Bułgarii. Monaster słynie z cudownego obrazu Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus, przeniesionego w 1310 r. z monasteru w Kars (Gruzja). Klasztor powstał pod koniec XI wieku kiedy to Bułgaria znalazła się w granicach Bizancjum. Z tamtejszego monastyru niewiele dziś zostało, większość kompleksu stanowią zabudowania z XVI – XVIII wieku - zwiedzanie. Powrót do Płowdiw, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

4 DZIEŃ: NESEBER - BRZEG

Śniadanie. Wyjazd do NESEBERU - wpisanego na Listę UNESCO (od 1983 r.). Jego zabytkowa część położona jest na półwyspie. Miejscowość została założona w 1000 r. p.n.e. przez Traków i jest to jedno z najstarszych miast w Europie. O wyjątkowości tego miejsca świadczy fakt, że można tam podziwiać cerkwie, które pochodzą z XIII-XIV wieku. Spacer po mieście: Cerkiew Pantokratora – Wszechwładcy, Św. Jana Chrzciciela, Św. Spasa (wstęp), Św. Archaniołów Michała i Gabriela, Św. Paraskewy, Św. Sofii - Stara Metropolia, Cerkiew Św. Stefana - Nowa Metropolia (wstęp) Przejazd do SŁONECZNEGO BRZEGU, zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, obiadokolacja, nocleg.

5 - 6 DZIEŃ

Śniadanie, czas wolny na wypoczynek nad morzem, obiadokolacja, nocleg.

7 DZIEŃ: WELIKO TYRNOWO

Śniadanie. Przejazd do WELIKO TYRNOWO - dawnej stolicy Bułgarii, po drodze zwiedzanie Klasztoru Sokołskiego oraz Klasztoru Drianowskiego. W mieście zachowało się wiele niezwykle ciekawych i cennych zabytkowych budowli. Najważniejszym z nich są usytuowane na wzgórzu Carewec i otoczone murami -rozległe ruiny średniowiecznego zamku i cerkwi. To właśnie tutaj niegdyś mieszkali Carowie Bułgarii – zwiedzanie wzgórza, cerkwi Św.40 Męczenników, starej części Weliko Tyrnowo. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

8 DZIEŃ: ARBANASI

Śniadanie. Przejazd do ARBANASI – miasto- rezerwat architektoniczny, znajdującego się na Liście UNESCO. Można tutaj zobaczyć domy, które kiedyś służyły rozmaitym rzemieślnikom i handlarzom. Interesujący jest schemat budownictwa tych domów, bowiem kupcy tworzyli w nich mnóstwo tajemniczych przejść, zakamarków – tak by schować swoje towary przed kradzieżami. Zwiedzanie: cerkiew Narodzenie Jezusa Chrystusa, XVII wieczny Dom Konstancaliewa, Klasztor Matki Boskiej z cudowną ikoną. Transfer na lotnisko w Sofii, odprawa bagażowa, wylot do Warszawy.

CENA

od 2990 zł + 80 EURO

ZAPYTAJ NAS O TĘ PIELGRZYMKĘ