LOREM IPSUM DOLOR

Telefon: +48 22 870 39 38 | Mail: hermes@hermes-travel.pl

GRECJA
SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM PAWŁEM - 8 DNI

3850 zł

Grecja

Urlop, który bawi i uczy. Czy Grecja to wciąż dobra propozycja?

O starożytnej Grecji i jej zasługach w rozwoju zachodniej cywilizacji uczą już w szkołach podstawowych. Ciężko wyliczyć rzeczy, z których słynie dawna Hellada – od cudów architektonicznych, przez genialnych filozofów i bogatą mitologię, aż po demokrację i zawody sportowe praktykowane po dzień dzisiejszy czy teatr i literaturę, na których wzorowały się całe pokolenia twórców. Kraj położony na południu Półwyspu Bałkańskiego może pochwalić się aż siedemnastoma obiektami na liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Które z nich w takim razie znajdują się na liście „must see” każdego podróżnika?

Dziedzictwo kulturowe i starożytne miasta

Grecja słynie głównie ze starożytnych polis, czyli miast-państw. Lokacje takie jak ateński Akropol, stadion Kallimarmaro, Łuk Hadriana czy ruiny Świątyni Zeusa Olimpijskiego to miejsca, których większości ludzi nie trzeba przedstawiać. Fantastyczne, masywne kolumny, zgodnie z legendą stawiane przez potężnych cyklopów, do dziś szokują architektów, a rzeźby i zdobienia świątyń zachwycają turystów z całego świata.

Wspaniała sieć klasztorów – zwanych Meteorami – zbudowana nad Równiną Tesalską gwarantuje niezapomniane, odbierające mowę widoki na panoramę równiny. Olimpia (w której znajdował się jeden ze starożytnych cudów świata – Złoty Posąg Zeusa), Delfy (miejsce kultu znanej z mitologii wyroczni) czy Pałac Knossos na Krecie (pod którym, według legendy, zamknięto w labiryncie potwora Minotaura) to tylko jedne z wielu miejsc w Grecji, które naprawdę warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu

Współczesna Grecja – kultura i rozrywka

Grecy to w większości ludzie nastawieni przyjaźnie i pozytywnie. Posługują się swoim własnym językiem i alfabetem, ale często można się porozumieć łamanym angielskim. Warto pamiętać, że uniesiony do góry kciuk to w Grecji obraźliwy gest.

Klimat na południu Półwyspy Bałkańskiego jest raczej sprzyjający urlopowiczom. Latem temperatury są wysokie, ale nie upalne. W południowych rejonach Grecji w sezonie turystycznym często występują przyjemne, łagodne wiatry. Jest to raczej słoneczny kraj, co pasuje do rozpromienionych i kochających życie mieszkańców.

Panujący w Grecji klimat sprzyja plażowiczom. Pomijając fakt, że w skład państwa wchodzi ponad dwa tysiące wysp, część kontynentalna zapewnia dostęp do plaż wszelkiego rodzaju. Do najpopularniejszych miejsc należą:

 • piaszczysta plaża w Zatoce Świętego Pawła na wyspie Rodos, często zatłoczona, wokół której znajdują się wspaniałe skalne formacje
 • Zatoka Wraku na wyspie Zakynthos, która z uwagi na swoją wyjątkową urodę uznawana jest za jedną z absolutnie najpiękniejszych plaż Europy
 • Laguna Balos, położona na wybrzeżu Krety, która kusi białym piaskiem i urzeka krystalicznie czystą wodą

Grecja to nie tylko starożytna historia, wspaniałe zabytki i pyszne, śródziemnomorskie jedzenie. Wspaniały klimat, piękne widoki i rozwinięta infrastruktura turystyczna co roku przyciągają tysiące wczasowiczów i podróżników z całego świata. Jest to jedno z tych miejsc, w które zdecydowanie warto wbić pinezkę na mapie.

TRASA

Ateny – Ossios Loukas – Delfy – Filippi – Kavala – rejs wzdłuż Athos – Saloniki – Veria – Meteory – Korynt – Mykeny – Nafplion – Epidauros

TERMIN I CENA

14-21.10.2018 | 3 850 zł

PROGRAM PIELGRZYMKI

1 DZIEŃ: WYLOT - ATENY

Przelot na trasie Warszawa – Ateny. Przylot do Aten, transfer do hotelu. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

2 DZIEŃ: ATENY

Śniadanie. Msza św. Zwiedzanie Aten rozpoczniemy od wizyty w Muzeum Akropolu. Na poszczególnych piętrach muzeum zapoznamy się z historią Aten i Akropolu, ze szczególnym uwzględnieniem Parthenonu i Erechtejonu – dwóch najbardziej charakterystycznych świątyń usytuowanych na wzgórzu. Następnie przejdziemy na Akropol, gdzie obejrzymy zachowane do czasów obecnych: Propyleę, Parthenon, Erechtejon, świątynię Ateny Nike. Z Akropolu rozpościera się piękny widok na całą metropolię ateńską oraz na Areopag – to stąd właśnie przemawiał św Paweł oraz jego uczeń – Dionizy (pierwszy biskup Aten). Przejście obok Starożytnej Agory, stanowiącej w starożytności centrum życia politycznego i kulturalnego w stronę Placu Monastiraki – centrum turystycznego Aten. Możliwość udania się na zakupy lub do jednej z cafeterii na pyszną grecką kawę. Powrót do hotelu, chwila odpoczynku. Kolacja z tańcami greckimi na Place – w ścisłym, historycznym centrum Aten. Powrót do hotelu, nocleg.

3 DZIEŃ: OSIOS LUKAS – DELFY

Po śniadaniu przejazd do Ossios Loukas. Msza św. plenerowa. Zwiedzanie bardzo dobrze zachowanego klasztoru bizantyjskiego z XI wieku (jeden z najlepiej zachowanych klasztorów na terenie Grecji). Przejazd do Delf – miejsca w starożytności uznanego za „pępek świata”. Na terenie archeologicznym zobaczymy m.in. pozostałości po świątyni Apollina, pozostałości po skarbcach, amfiteatr oraz stadion, na którym odbywały się Igrzyska Pytyjskie. Przejazd do hotelu w okolice Salonik. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

4 DZIEŃ: FILIPI – KAVALA

Śniadanie. Zwiedzanie terenu archeologicznego w Filippi, wizyta w miejscu chrztu pierwszej Europejki Chrześcijanki – Lidii. Msza św. plenerowa. Przejazd do miejscowości Kavala, miasta, skąd rozpoczął swoją misję w Europie św. Paweł. Czas wolny na spacer słynną promenadą. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

5 DZIEŃ: ATOS – SALONIKI - VERIA

Po śniadaniu przejazd do Ouranopoli, skąd odbędzie się rejs wzdłuż półwyspu Atos. Przepiękne widoki na majestatyczne monastyry wchodzące w skład autonomicznej Republiki Mnichów. Następnie przejazd do Salonik. Spacer po mieście. Drugie co do wielkości miasto w Grecji, związane z pobytem św. Pawła. Wejście do Bazyliki św. Demetriusza. Msza św. Przejazd do Verii, gdzie znajdują się bizantyjskie świątynie oraz pomnik św. Pawła. Przejazd do Kalambaki, zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

6 DZIEŃ: KALAMBACA

Śniadanie. W Kalambace odwiedzimy pracownię ikon bizantyjskich, następnie wejdziemy do dwóch z dostępnych klasztorów – „meteorów” – majestatycznie zawieszonych na skałach. Czas wolny w Kalambace na obiad. Przejazd do hotelu w okolicy Loutrak. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

7 DZIEŃ: KORYNT - MYKENY - NAFPLION - EPIDAUROS

Po śniadaniu wyjazd do Starożytnego Koryntu. Zwiedzanie stanowiska archeologicznego z pozostałościami po świątyni Apollina, następnie Msza św. (polowa). Przejazd do Myken, gdzie zobaczymy słynną twierdzę mykeńską, replikę maski Agamemnona (oryginalna maska znajduje się w Muzeum archeologicznym w Atenach) oraz podążając za Juliuszem Słowackim – grobowiec Agamemnona. Przejazd do Nafplion – czas wolny w pierwszej stolicy nowożytnej Grecji, nad którą dominuje twierdza Palamidi. Przejazd do Epidauros, które zasłynęło z amfiteatru o wyjątkowej akustyce. Do dziś w amfiteatrze co roku odbywa się Festiwal Teatrów, gdzie sztuki odgrywane są nawet w grece starożytnej bez użycia mikrofonów. W drodze powrotnej do hotelu postój przy Kanale Korynckim – ewenemencie znanym na skalę światową – budowa Kanału rozpoczęła się w I w n.e., a zakończyła w wieku XIX. Kanał Koryncki łączy Zatokę Sarońską z Zatoką Koryncką. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

9 DZIEŃ: WYLOT

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko w Atenach. Wylot do Polski.

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE

 • przelot samolotem na trasie Warszawa-Ateny-Warszawa
 • 7 noclegów w hotelach 3* (2 w Atenach, 2 w okolicach Salonik, 1 w Kalambace, 2 w okolicy Loutraki)
 • wyżywienie: 7 śniadań, 7 kolacji (w tym 1 kolacja w tawernie greckiej)
 • pokaz tańców greckich
 • rejs statkiem wzdłuż wybrzeża półwyspu Athos
 • przejazdy klimatyzowanym autokarem
 • ubezpieczenie KL, NNW, BP
 • opieka pilota polskojęzycznego
 • dodatkowe koszty realizacji programu (bilety wstępu, przewodnicy lokalni, zestaw słuchawkowy)
 • napoje do kolacji w tawernie (woda mineralna, greckie wino stołowe)

DODATKOWE INFORMACJE

 • przelot samolotem na trasie Warszawa-Ateny-Warszawa
 • 7 noclegów w hotelach 3* (2 w Atenach, 2 w okolicach Salonik, 1 w Kalambace, 2 w okolicy Loutraki)
 • wyżywienie: 7 śniadań, 7 kolacji (w tym 1 kolacja w tawernie greckiej)
 • pokaz tańców greckich
 • rejs statkiem wzdłuż wybrzeża półwyspu Athos
 • przejazdy klimatyzowanym autokarem
 • ubezpieczenie KL, NNW, BP
 • opieka pilota polskojęzycznego
 • dodatkowe koszty realizacji programu (bilety wstępu, przewodnicy lokalni, zestaw słuchawkowy)
 • napoje do kolacji w tawernie (woda mineralna, greckie wino stołowe)

OSOBA ODPOWIEDZIALNA ZA PIELGRZYMKĘ

Mariola Kęcka

TERMINY PŁATNOŚCI

 • zaliczka: 1 250 zł – w dniu zapisu
 • II transza: 1 250 zł – do dnia 27.05.2018
 • dopłata: 1 350 zł do dnia 11.09.2018

ZAPYTAJ NAS O TĘ PIELGRZYMKĘ