LOREM IPSUM DOLOR

Telefon: +48 22 870 39 38 | Mail: hermes@hermes-travel.pl

GRUZJA – ARMENIA
NAJSTARSZE ŚLADY WIARY - 8 DNI

3890 zł 120 EURO

Gruzja – Armenia

TRASA

Batumi • Gori • Tbilisi • Mccheta • klasztor Haghpat (lista UNESCO) • jezioro Sevan • Geghard • Eczmiadzyn • Wardzia • Bordżomi

TERMIN I CENA

17-24 września 2019 | 3 890 + 120 Euro

PROGRAM PIELGRZYMKI

1 DZIEŃ: PRZYLOT - BATUMI

Zbiórka przy Kaplicy Lotniskowej na Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie, spotkanie z przedstawicielem biura, Msza św., odprawa bagażowa. Wylot do Gruzji - Batumi. Po przylocie transfer do hotelu i czas wolny na odpoczynek. W godzinach popołudniowych zwiedzanie Batumi z pilotem-przewodnikiem. Stolica Adżarii jest dziś najsłynniejszym kurortem nadmorskim Gruzji. Powszechnie znane są tutejsze plaże oraz jedna z najdłuższych na świecie promenada przyciągająca rzesze turystów. Podziwiać tu można także urokliwe uliczki, eleganckie kamienice, świątynie różnych wyznań i subtropikalną roślinność. Śpiewające fontanny, kluby nocne, delfinarium, różnorodne atrakcje - wszystko to czyni miasto pełnym życia i niepowtarzalnym. Zobaczymy promenadę z Wieżą Alfabetu i rzeźbą „Ali i Nino”, plac i statuę Medei nawiązującą do mitu o złotym runie. Przejdziemy też aleją im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Wieczorem obiadokolacja na mieście w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu w Batumi.

2 DZIEŃ: BATUMI – GORI - TBILISI

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu przejazd do Gori, które zostało ufundowane przez jednego z najsławniejszych władców Gruzji, Dawida IV Budowniczego. Wizyta w domu - muzeum Józefa Stalina, zobaczymy również wagon, którym dyktator pojechał na konferencję do Poczdamu. Przejazd do hotelu w okolicach Tbilisi. Msza św. w kościele, kolacja i nocleg. (Trasa ok. 400 km).

3 DZIEŃ: TBILISI – MCCHETA - TBILISI

Po śniadaniu przejazd do Mcchety, pierwszej stolicy i religijnego centrum Gruzji, wpisanej na listę UNESCO. Położona przy ważnym trakcie handlowym łączącym Morze Czarne z miastami na wybrzeżu kaspijskim istniała już w głębokiej starożytności. Przez kilka wieków Mccheta była stolicą gruzińskiego królestwa Iberii. Rezydujący w Mcchecie król Mirian III w 317 r. przyjął chrześcijaństwo, dlatego też później miasto było siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Zobaczymy tu katedrę Sweti Cchoweli, która przez stulecia była miejscem koronacji i pochówku władców Gruzji - wg legendy złożona jest tu szata Chrystusa. Wjedziemy też na punkt widokowy przy kościele Dżwari. Następnie powrót do Tbilisi, w którym zobaczymy m. in. największą budowlę sakralną Zakaukazia - katedrę Trójcy Świętej, wjedziemy kolejką linową na Narikalę - starożytną twierdzę wznoszącą się nad Tbilisi z przepiękną panoramą miasta. Przejedziemy Aleją Rustawelego - najdłuższą ulicą w Tbilisi rozciągającą się pomiędzy placem Wolności a placem Rewolucji Róż. Znajduje się przy niej m.in. stary parlament, Muzeum Narodowe, jak również liczne galerie, teatry i kawiarnie. Następnie kolacja w gruzińskiej restauracji, połączona z programem artystycznym. Powrót do hotelu w okolicach Tbilisi, nocleg. (Trasa ok. 80 km).

4 DZIEŃ: TBILISI – HAGHPAT – JEZIORO SEVAN – KLASZTOR SEVANAWANK - TSAHKADZOR

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do granicy z Armenią. Po odprawie celno-paszportowej zwiedzimy kompleks klasztorny Haghpat z X -X III w. będący przykładem najznamienitszej ormiańskiej średniowiecznej architektury. Kompleks wpisany na listę UNESCO był ośrodkiem naukowym, gdzie wykładano nauki humanistyczne, prowadzono uczone dysputy, pisano prace naukowe. Następnie przejazd do położonego wysoko w górach jeziora Sevan zwanego Szmaragdem Armenii. Jest to drugie co do wielkości słodkowodne jezioro górskie na świecie, położone na wysokości ok. 1900 m.n.p.m. Zwiedzanie klasztoru Sevanawank z VIII - IX w. Tak zwany „Czarny Klasztor” był wg przekazów miejscem banicji wysoko urodzonych, jak również grzesznych duchownych. Kobiety nie miały tu wstępu. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg w okolicy Tsahkadzor. (Trasa ok. 250 km).

5 DZIEŃ: GEGHARD – GARNI – ERYWAŃ

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do kompleksu klasztornego Geghard (lista UNESCO), gdzie przechowywano włócznię Longinusa, którą miał być przebity bok Chrystusa. Geghard jest zespołem klasztornym z VIII w. częściowo wykutym w skale. Następnie zwiedzimy Garni; świątynia boga Mitry usytuowana na terenie dawnej letniej rezydencji króla Tiridatesa I, skąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Po południu przejedziemy do Erywania gdzie zobaczymy pomnik poświęcony ofiarom ludobójstwa z 1915 r. oraz podejdziemy pod słynną Kaskadę. Nowatorska forma architektoniczna miała oryginalnie upamiętniać 50-tą rocznicę włączenia Armenii do ZSRR; została jednak ukończona dopiero na początku XXI w., kiedy to nadano jej formę parku - galerii rzeźby współczesnej na wolnym powietrzu. Odwiedzimy też jedną z fabryk ormiańskiego brandy. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg w okolicy Erywania. (Trasa ok. 150 km).

6 DZIEŃ: ERYWAŃ – WARDZIA - ACHALCICHE

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do duchowej stolicy Armenii i siedziby jej patriarchów - katedry Eczmiadzyn. Dalej udamy się w kierunku granicy, odprawa celno - paszportowa i przejazd malowniczą trasą do Wardzii, skalnego miasta - klasztoru usytuowanego na zboczu góry Eruszeti. W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich, była największym miastem Gruzji i mogła pomieścić nawet do 60 tys. osób. Kompleks wykuty jest w zboczu górskim na kilkunastu poziomach, jego centrum stanowi kościół Wniebowzięcia z XII w. freskami. Kolacja i nocleg w okolicach Achalciche/Bakuriani. 
Uwaga! Przyjazd do hotelu późnym wieczorem. (Trasa ok. 350 km).

7 DZIEŃ: BORDŻOMI – KLASZTOR GELATI - BATUMI

Po śniadaniu w hotelu i wykwaterowaniu przejazd do Bordżomi, słynnego gruzińskiego uzdrowiska, gdzie skosztujemy wód mineralnych prosto ze źródła. Poczujemy się tu trochę jak kuracjusze w otoczeniu wysokogórskich krajobrazów. Czas wolny na spacer po parku. Przed przyjazdem do Batumi zatrzymamy się jeszcze w okolicach Kutaisi, gdzie zwiedzimy klasztor Gelati i jedną z okolicznych jaskiń. Przejazd do hotelu w Batumi na nocleg. Tego dnia obiad lub kolacja. (Trasa ok. 380 km).

8 DZIEŃ: BATUMI - WARSZAWA

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz. 10.00). Następnie transfer na lotnisko i powrót do Polski.

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE

 • przelot samolotem czarterowym na trasie Warszawa – Batumi – Warszawa, bez posiłku na pokładzie,
 • transport klimatyzowanym autokarem po Gruzji i Armenii,
 • 7 noclegów w hotelach *** – skromne pokoje 2-os. z łazienkami,
 • wyżywienie – 7 śniadań, 7 gorących obiadokolacji,
 • przewodnicy lokalni w Gruzji i Armenii,
 • kompleksowe ubezpieczenie podróżne,
 • opieka pilota podróżującego z grupą na całej trasie.

DODATKOWE INFORMACJE

 • na realizację programu należy obowiązkowo przeznaczyć około 120 EURO/os. (wpłata u pilota pierwszego dnia). Podana kwota za wstępy do zwiedzanych obiektów, usługi przewodnickie i inne wydatki ujęte w programie, jest integralną częścią ceny imprezy. Kwota nie podlega rozliczeniu i zwrotowi.
 • na wyjazd potrzebny jest PASZPORT (Wjeżdżając do Armenii należy posiadać paszport ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od dnia wjazdu.);
 • limit bagażu: waga pojedynczej sztuki bagażu rejestrowanego nie może przekraczać 20 kg.; bagaż podręczny – 5 kg.
 • walutą w Gruzji jest lari (GEL) zalecamy zabrać ze sobą EURO lub USD (dolary); walutą w Armenii jest dram (AM, ARM) – zalecamy wzięcie ze sobą USD;
 • pilotom nie wolno oprowadzać po muzeach i innych obiektach muzealnych;
 • w przypadku braku w grupie osoby tej samej płci na dokwaterowanie do pokoju 2-osobowego należy dokonać dopłaty do pokoju 1-osobowego (koszt dopłaty do pokoju jednoosobowego wynosi 480,00 zł) lub wyrazić zgodę na zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym z dostawką w cenie podstawowej;
 • istnieje możliwość doubezpieczenia się od chorób przewlekłych – ubezpieczenie można wystawić najpóźniej na tydzień przed wyjazdem; cena uzależniona jest od dziennego kursu walut; informacja o koszcie ubezpieczenia dostępna jest drogą telefoniczną w biurze przed jej wykupieniem;
 • istnieje możliwość doubezpieczenia się od kosztów rezygnacji z pielgrzymki – najpóźniej do 5 dni od daty zawarcia umowy; informacja o koszcie ubezpieczenia dostępna jest drogą telefoniczną w biurze przed jej wykupieniem.

OSOBA ODPOWIEDZIALNA ZA PIELGRZYMKĘ

Emilia Strzyżewska

TERMINY PŁATNOŚCI

 • Zaliczka w wysokości 1200,00 zł /os.) przy zapisie do dnia 20 listopada 2018
 • II transza wysokości 1200 zł do dnia 20.02.2019
 • dopłata do całości tj. 1490 zł do dnia 16.08.2019

ZAPYTAJ NAS O TĘ PIELGRZYMKĘ