LOREM IPSUM DOLOR

Telefon: +48 22 870 39 38 | Mail: hermes@hermes-travel.pl

GRUZJA – ARMENIA
Najstarsze ślady wiary - 9 DNI

3950 zł 80 EURO

Gruzja – Armenia

Kulturowy misz-masz. Dlaczego Gruzja to dobry kierunek turystyczny?

Gruzja to stosunkowo niewielki kraj z niezwykle interesującą historią. Z racji położenia geograficznego jest to istny kulturowy misz-masz. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy jest to państwo europejskie, czy azjatyckie. Łatwo natomiast zakochać się w jego krajobrazie i zabytkach już po jednej wizycie.

Skalne miasta i stare klasztory

Gruzja to państwo, którego społeczeństwo zbudowane jest na wierze. Religią dominująca jest prawosławie. Jednymi z najpopularniejszych krajowych zabytków są stare twierdze i klasztory oraz skalne miasta. Upliscyche i Wardzia to masywne osady wykute w piaskowcu. Mieszają się w nich motywy pogańskie i chrześcijańskie, i są zdecydowanie najbardziej wartymi zobaczenia atrakcjami turystycznymi w Gruzji. Liczne twierdze i klasztory na terenie całego kraju również są otwarte dla turystów.

Góry, plaże i pogoda, czyli co zabrać ze sobą

Gruzja to przede wszystkim tereny górzyste. Najwyższy szczyt to Szchara, liczący aż 5193 metry nad poziomem morza. W okolicy szlaków turystycznych można napotkać liczne pastwiska i małe wioski. Wybierając się do Gruzji, warto pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy – na większych wysokościach pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Trzeba liczyć się z tym, że wychodząc z noclegowni w krótkich spodenkach i ponad trzydziestostopniowym upale, w plecaku należy mieć zimową kurtkę na wypadek śnieżycy – atmosfera w mieście znacznie różni się od tej w pobliżu niektórych atrakcji.

Gruzja to jednak nie tylko góry. Plaże nad Morzem Czarnym są bardzo czyste! Niestety część z nich należy do tych raczej kamienistych, więc przyzwyczajeni do piasku europejscy turyści mogą kręcić nosem. Warte polecenia jest przede wszystkim Ureki – „magnetyczne plaże” w przepięknym, czarnym kolorze to niezapomniany widok.

Wino, kuchnia i ludzie – czyli najlepsze, co Gruzja ma do zaoferowania

Nie tylko na terenie Gruzji wyprodukowano prawdopodobnie pierwsze wino na świecie, ale też wciąż można tam skosztować mnóstwa przeróżnych gatunków tego trunku. Nawet najbardziej doświadczony i wymagający kiper czy koneser znajdzie taki napitek, który trafi w jego gusta. Kuchnia to głównie aromatyczne przyprawy i zioła. Do najbardziej znanych gruzińskich specjałów należą:

 • chaczapuri, czyli serowy chleb w najróżniejszych odmianach,
 • chinkali, czyli pierogi wypełnione zupą i mięsnym nadzieniem,
 • czurczchela, czyli po prostu orzechy zalane sokiem z winogron, suszone i nawinięte na sznurek.

Sami mieszkańcy Gruzji to ludzie niezwykle gościnni i przyjaźni. Są bardzo religijni i przykładają olbrzymią wagę do tradycji i obowiązujących w ich kulturze norm. Nie odmówią pomocy nikomu, kto jej potrzebuje. Łatwiej w Gruzji dogadać się po rosyjsku, niż po angielsku – warto o tym pamiętać.

Wycieczka na pogranicze Europy i Azji to daleka podróż, ale zdecydowanie tego warta. Miasta w Gruzji pełne są pięknych zabytków, restauracji i świątyń. Liczne atrakcje turystyczne „upchnięte” na terenie tego niewielkiego państwa gwarantują, że z powodzeniem można spędzić tam kilkanaście wypełnionych akcją dni.

TRASA

Tbilisi – Sanahin – Haghpat – Erewań – Khor Virap – Ararat – Noravank – Eczmiadzyn – Gerghard – Vardzia Mtskheta – Tbilisi

TERMIN I CENA

05 – 13.09.2018 | 3 950 + 80 Euro

PROGRAM PIELGRZYMKI

1 DZIEŃ: WYLOT

Zbiórka na Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie godz. 20:30 - spotkanie z przedstawicielem biura. Wylot do Tbilisi godz. 22:30.

2 DZIEŃ: TBILISI

Przylot godz. 04:05. Transfer do hotelu w Tbilisi, zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Śniadanie. Po śniadaniu przejazd do TBILISI – stolicy Gruzji i jednego z najstarszych miast na świecie. Zwiedzanie: starego miasta, świątyni Metechi, Wielkiej Synagogi, słynnych tbiliskich łaźni siarkowych Abanotubani, zamku Narikała – skąd rozpościera się piękna panorama miasta, katedry Sioni, cerkwi Anczischati, Gruzińskiego Muzeum Narodowego, spacer aleją Szoty Rustaweliego (gruzińskiego wieszcza). Msza Św. w polskim kościele św. Piotra i Pawła, w którym Święty Jan Paweł II złożył swoją wizytę w 1999 roku. Wieczorem obiadokolacja w lokalnej restauracji - show program – gruzińskie tańce narodowe. Powrót do hotelu, nocleg.

3 DZIEŃ: ALAWERDI - SANAHIN - HAGHPAT

Po śniadaniu przejazd do granicy gruzińsko-armeńskiej - Sadakhlo. Zmiana transportu i przewodnika. Zwiedzanie SANAHIN i HAGHPAT – klasztorów z X-XIII w. Wieczorem przyjazd do hotelu w okolicach Erewania, zakwaterowanie (4 noce), obiadokolacja, nocleg.

4 DZIEŃ: EREWAŃ

Po śniadaniu zwiedzanie EREWANIA – jednej z najstarszych stolic świata. W programie dnia: Muzeum Manuskryptów Matenadaran, gdzie przechowywana jest pierwsza Biblia napisana w języku armeńskim, Muzeum Historii Powstania Erewania, wytwórnia brandy z pokazem procesu destylacji, degustacja smaków wieloletniego wina i słynnej brandy „Noego”. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5 DZIEŃ: KHOR VIRAP – NORAVANK

Po śniadaniu zwiedzanie klasztoru Kościoła Ormiańskiego KHOR VIRAP, związanego z Grzegorzem Oświecicielem, który wprowadził chrześcijaństwo w Armenii. Na trasie widok na świętą górę ARARAT – miejsce spoczynku Arki Noego. Następnie przejazd do NORAVANK – zwiedzanie przepięknie położonego wśród skał klasztoru oraz pobliskiej jaskini, gdzie archeolodzy odkryli wytwórnię win sprzed 6000 lat oraz najstarszy na świecie, skórzany but sprzed blisko 5500 lat. Na koniec wizyta w wytwórni słynnego ormiańskiego koniaku. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

6 DZIEŃ: ECZMIADZYN – GERGHARD

Po śniadaniu przejazd do duchowej stolicy Armenii ECZMIADZYN – „ormiańskiego” Watykanu. Zwiedzanie kościołów 3 dziewic z ważnymi relikwiami. Przejazd do GERGHARD – zwiedzanie zespołu klasztorów z IV wieku, wykutych w skale. Prawdopodobne miejsce spoczynku św. Andrzeja i św. Jana. Przechowywana jest tutaj także Włócznia Przeznaczenia, którą rzymski legionista Kasjusz przebił ciało Jezusa Chrystusa. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

7 DZIEŃ: WARDZIA

Po śniadaniu przejazd do granicy armeńsko- gruzińskiej - Bawry, (zmiana transportu i przewodnika) a następnie przejazd do WARDZIA skalnego miasta, zbudowanego w XII w. przez królową Tamarę. Wardzia była jednym z największych miast Gruzji w XII w i robi niezapomniane wrażenie swoimi jaskiniami, tunelami, schodami wykutymi w skale (do dziś zachowało się 250 komnat na 13 poziomach oraz fragmenty korytarzy, schodów i systemu wodno kanalizacyjnego) – zwiedzanie. Wieczorem przejazd do pensjonatu w Wardzia, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

8 DZIEŃ: MTSKHETA

Po śniadaniu przejazd do MTSKHETA, dawnej stolicy Gruzji, miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie wznoszącego się nad miastem kościoła Dżwari (VI/VII w.), katedry Sweti Cchoweli (XI w.) gdzie według legendy pochowana jest Szata Chrystusa. Obiadokolacja w lokalnej restauracji i nocleg

9 DZIEŃ: TBILISI - WARSZAWA

Odprawa bagażowa. Wylot do Polski godz. 04:50. Powrót do Warszawy godz.06:35. Zakończenie pielgrzymki

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE

 • przelot samolotem rejsowym na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa, bez posiłku na pokładzie,
 • transport autokarem klimatyzowanym po Gruzji i Armenii,
 • 7 noclegów w hotelach ***, 1 pensjonat w Wardzia – pokoje 2-os. z łazienkami (skromne),
 • wyżywienie – 7 śniadań, 7 gorących obiadokolacji,
 • przewodnicy lokalni w Gruzji i Armenii,
 • kompleksowe ubezpieczenie podróżne,
 • opieka pilota podróżującego z grupą na całej trasie.

DODATKOWE INFORMACJE

 • na realizację programu należy obowiązkowo przeznaczyć około 80 EURO/os. (wpłata u pilota pierwszego dnia). Podana kwota za wstępy do zwiedzanych obiektów, usługi przewodnickie i inne wydatki ujęte w programie, jest integralną częścią ceny imprezy. Kwota nie podlega rozliczeniu i zwrotowi.
 • na wyjazd potrzebny jest PASZPORT (Wjeżdżając do Armenii należy posiadać paszport ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od dnia wjazdu.);
 • limit bagażu: waga pojedynczej sztuki bagażu rejestrowanego nie może przekraczać 23 kg.; bagaż podręczny – 8 kg.
 • walutą w Gruzji jest lari (GEL) zalecamy zabrać ze sobą EURO lub USD (dolary); walutą w Armenii jest dram (AM, ARM) – zalecamy wzięcie ze sobą USD;
 • pilotom nie wolno oprowadzać po muzeach i innych obiektach muzealnych;
 • w przypadku braku w grupie osoby tej samej płci na dokwaterowanie do pokoju 2-osobowego należy dokonać dopłaty do pokoju 1-osobowego (koszt dopłaty do pokoju jednoosobowego wynosi 590,00 zł) lub wyrazić zgodę na zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym z dostawką w cenie podstawowej;
 • istnieje możliwość doubezpieczenia się od chorób przewlekłych – ubezpieczenie można wystawić najpóźniej na tydzień przed wyjazdem; cena uzależniona jest od dziennego kursu walut; informacja o koszcie ubezpieczenia dostępna jest drogą telefoniczną w biurze przed jej wykupieniem;
 • istnieje możliwość doubezpieczenia się od kosztów rezygnacji z pielgrzymki – najpóźniej do 5 dni od daty zawarcia umowy; informacja o koszcie ubezpieczenia dostępna jest drogą telefoniczną w biurze przed jej wykupieniem,
 • średnia temperatura w czerwcu w Gruzji i Armenii ok 22-28 st. C.

OSOBA ODPOWIEDZIALNA ZA PIELGRZYMKĘ

Mariola Kęcka

TERMINY PŁATNOŚCI

 • Zaliczka w wysokości 1300,00 zł /os.) w terminie do 15.12.2017
 • II transza wysokości 1700,00 zł /os. w terminie do 10.03.2018
 • dopłata do całości  tj. 1330 zł/os. / 1120 zł/os / 950 zł  w terminie do 02.05.2018

ZAPYTAJ NAS O TĘ PIELGRZYMKĘ