LOREM IPSUM DOLOR

Telefon: +48 22 870 39 38 | Mail: hermes@hermes-travel.pl

GRUZJA – ARMENIA
NAJSTARSZE ŚLADY WIARY - 9 DNI

3950 zł 80 EURO

Gruzja – Armenia

TRASA

Tbilisi – Sanahin – Haghpat – Erewań – Khor Virap – Ararat – Noravank – Eczmiadzyn – Gerghard – Vardzia Mtskheta – Tbilisi

TERMIN

9 dni

PROGRAM PIELGRZYMKI

1 DZIEŃ: PRZYLOT

Zbiórka na Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Spotkanie z przedstawicielem biura. Msza św. Wylot do TbilisiPo przylocie transfer do hotelu w Tbilisi, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

2 DZIEŃ: TBILISI

Po śniadaniu przejazd do TBILISI – stolicy Gruzji i jednego z najstarszych miast na świecie. Zwiedzanie: starego miasta, świątyni Metechi, Wielkiej Synagogi, słynnych tbiliskich łaźni siarkowych Abanotubani, zamku Narikała – skąd rozpościera się piękna panorama miasta, katedry Sioni, cerkwi Anczischati, Gruzińskiego Muzeum Narodowego, spacer aleją Szoty Rustaweliego (gruzińskiego wieszcza). Msza Św. w polskim kościele św. Piotra i Pawła, w którym Święty Jan Paweł II złożył swoją wizytę w 1999 roku. Wieczorem obiadokolacja w lokalnej restauracji - show program – gruzińskie tańce narodowe. Powrót do hotelu, nocleg.

3 DZIEŃ: SANAHIN - HAGHPAT

Po śniadaniu przejazd do granicy gruzińsko-armeńskiej - Sadakhlo. Zmiana transportu i przewodnika. Zwiedzanie SANAHIN i HAGHPAT – klasztorów z X-XIII w. Wieczorem przyjazd do hotelu w okolicach Erewania, zakwaterowanie (4 noce), obiadokolacja, nocleg.

4 DZIEŃ: EREWANIA

Po śniadaniu zwiedzanie EREWANIA – jednej z najstarszych stolic świata. W programie dnia: Muzeum Manuskryptów Matenadaran, gdzie przechowywana jest pierwsza Biblia napisana w języku armeńskim, Muzeum Historii Powstania Erewania, wytwórnia brandy z pokazem procesu destylacji, degustacja smaków wieloletniego wina i słynnej brandy „Noego”. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5 DZIEŃ: KHOR VIRAP - ARARAT - NORAVANK

Po śniadaniu zwiedzanie klasztoru Kościoła Ormiańskiego KHOR VIRAP, związanego z Grzegorzem Oświecicielem, który wprowadził chrześcijaństwo w Armenii. Na trasie widok na świętą górę ARARAT – miejsce spoczynku Arki Noego. Następnie przejazd do NORAVANK – zwiedzanie przepięknie położonego wśród skał klasztoru oraz pobliskiej jaskini, gdzie archeolodzy odkryli wytwórnię win sprzed 6000 lat oraz najstarszy na świecie, skórzany but sprzed blisko 5500 lat. Na koniec wizyta w wytwórni słynnego ormiańskiego koniaku. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

6 DZIEŃ: ECZMIADZYN - GERGHARD

Po śniadaniu przejazd do duchowej stolicy Armenii ECZMIADZYN – „ormiańskiego” Watykanu. Zwiedzanie kościołów 3 dziewic z ważnymi relikwiami. Przejazd do GERGHARD – zwiedzanie zespołu klasztorów z IV wieku, wykutych w skale. Prawdopodobne miejsce spoczynku św. Andrzeja i św. Jana. Przechowywana jest tutaj także Włócznia Przeznaczenia, którą rzymski legionista Kasjusz przebił ciało Jezusa Chrystusa. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

7 DZIEŃ: WARDZIA

Po śniadaniu przejazd do granicy armeńsko- gruzińskiej - Bawry, (zmiana transportu i przewodnika) a następnie przejazd do WARDZIA skalnego miasta, zbudowanego w XII w. przez królową Tamarę. Wardzia była jednym z największych miast Gruzji w XII w i robi niezapomniane wrażenie swoimi jaskiniami, tunelami, schodami wykutymi w skale (do dziś zachowało się 250 komnat na 13 poziomach oraz fragmenty korytarzy, schodów i systemu wodno kanalizacyjnego) – zwiedzanie. Wieczorem przejazd do pensjonatu w Wardzia, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

8 DZIEŃ: MTSKHETA

Po śniadaniu przejazd do MTSKHETA, dawnej stolicy Gruzji, miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie wznoszącego się nad miastem kościoła Dżwari (VI/VII w.), katedry Sweti Cchoweli (XI w.) gdzie według legendy pochowana jest Szata Chrystusa. Obiadokolacja w lokalnej restauracji i nocleg.

9 DZIEŃ: WYLOT

Wylot do Polski.

CENA

od 3950 zł + 80 EURO

ZAPYTAJ NAS O TĘ PIELGRZYMKĘ