LOREM IPSUM DOLOR

Telefon: +48 22 870 39 38 | Mail: hermes@hermes-travel.pl

LITWA
DO TEJ, CO W OSTREJ ŚWIECI BRAMIE - 6 DNI

1380 zł 40 EURO

Do Tej, co w Ostrej świeci Bramie

TRASA

Wigry – Kowno – Szydłowo – Szawle – Wilno – Ponary – Troki

TERMIN

6 dni

PROGRAM PIELGRZYMKI

1 DZIEŃ: WYJAZD - WIGRY

Godz. 7.00 podstawienie autokaru przed parafię; godz. 7.30 wyjazd w trasę. W programie dnia przejazd nad WIGRY – Msza św. i zwiedzanie klasztoru położonego w samym centrum Wigierskiego Parku Narodowego (rejs statkiem po jeziorze Wigry). W dniach 8-10 czerwca 1999 r. Wigry stały się miejscem modlitewnej zadumy Papieża-Polaka. Właśnie tu, latem 1958 r., na ziemi suwalskiej – na Czarnej Hańczy, Karol Wojtyła dowiedział się o czymś szczególnym. Postanowieniem z 8 lipca 1958 r. papież Pius XII, na trzy miesiące przed swoją śmiercią, nominował księdza Karola na biskupa tytularnego i sufragana krakowskiego. Gorący posiłek w przerwie zwiedzania. Wieczorem przyjazd do obiektu noclegowego.

2 DZIEŃ: KOWNO - SZYDŁOWO

Po śniadaniu wyjazd w trasę. W programie dnia przyjazd do KOWNA – spacer po Starym Mieście; na największą uwagę zasługują tu ruiny zamku z XIII-XVI w. – cichego świadka bitew, jakie toczyły się pomiędzy Litwą a rycerzami zakonu krzyżackiego; zwiedzanie katedry św. Piotra i Pawła oraz ratusza. W dalszej części dnia zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego w SZYDŁOWIE – miejsca objawień Matki Bożej; wspólna modlitwa w kaplicy z kamieniem, na którym odbite są ślady stóp Matki Bożej. Wieczorem przyjazd do hotelu w Szawlach, zakwaterowanie, gorąca obiadokolacja, nocleg.

3 DZIEŃ: SZAWLY

Po śniadaniu w hotelu pobyt w SZAWLACH – tu znajduje się Góra Krzyży wykonanych z drewna, metalu, granitu, kamienia. Msza św. Wieczorem przyjazd do hotelu w Wilnie, zakwaterowanie (3 noce), gorąca obiadokolacja, nocleg.

4 DZIEŃ: WILNO

Po śniadaniu Msza św. u stóp Ostrobramskiej Pani oraz zwiedzanie WILNA (z przewodnikiem); katedra z kaplicą św. Kazimierza i podziemiami, Góra Giedymina, kościół św. Jana, Uniwersytet Wileński, barokowy kościół św. Piotra i Pawła, wizyta w mieszkaniu Mickiewicza w zaułku Bernardyńskim, zwiedzanie cerkwi Ducha Świętego. Wieczorem powrót do hotelu, gorąca obiadokolacja, nocleg.

5 DZIEŃ: PONARY - WILNO

Po śniadaniu przejazd do miejscowości PONARY, gdzie w okresie 1941–1944 znajdował się jeden z największych ośrodków zagłady na Litwie. Zginęło tam ponad 100 tys. osób – Żydów, Polaków (inteligencja wileńska, żołnierze AK), Rosjan, Białorusinów, Cyganów i komunistów litewskich. W drugiej części dnia powrót do WILNA i zwiedzanie cmentarza na Rossie (pochowanych jest tutaj wielu zasłużonych dla kultury i nauki osób. Złożeni są tu też żołnierze polegli w walkach o Wilno w latach 1919-20. Pośród grobów żołnierzy spoczywa Maria z Bilewiczów Piłsudska i serce Marszałka złożone w urnie u jej stóp); wspólna modlitwa przed Obrazem Jezusa Miłosiernego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Msza św.; czas wolny. Wieczorem powrót do hotelu, gorąca obiadokolacja, nocleg.

6 DZIEŃ: TROKI

Po porannej Mszy św. i wczesnym śniadaniu przejazd do TROK – miasteczka położonego na przesmyku między jeziorami z dominującym w krajobrazie imponującym gotyckim zamkiem z XV w. – niegdyś siedzibą księcia Witolda. W programie dnia zwiedzanie zamku (z przewodnikiem), spacer malowniczymi uliczkami miasta oraz rzut oka na kenesę (świątynię karaimską) oraz domy Karaimów. Troki są bowiem ważnym ośrodkiem kultury Karaimów, ludu wywodzącego się z Krymu. Około godz. 13.00 wyjazd do Polski. Przyjazd przed parafię w późnych godzinach wieczornych, zakończenie pielgrzymki.

CENA

od 1 380 zł + 40 Euro

ZAPYTAJ NAS O TĘ PIELGRZYMKĘ